Diş eksikliği çene kemiğinde erimelere yol açıyor.
Dişler ve kemik arasındaki ilişki hayat boyu devam eder. Bir diş kaybedildiğinde, bu bölgedeki kemik yoğunluğunda azalma meydana gelir ve önce kemiğin genişliğinde sonra da yüksekliğinde azalmaya neden olur. Diş kaybedildikten sonra ilk yıl sonunda kemik genişliğinde %25 azalma olur. Hareketli bir protez kemiği koruyamaz, çiğneme kuvvetlerini sadece kemik yüzeyine ilettiği için aksine kemik kaybını hızlandırır.Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanları, diş eksiklerinin çene kemiğinde erimelere ve uzun süreli dişsizliklerde yüz estetiğinde değişimlere neden olabileceğini belirtti.

Çene kemiğinin korunabilmesi için çiğneme kuvvetlerinin tüm kemiğe iletilmesi gerekli olduğunu belirten uzmanlar, bu durumun da ancak doğal diş ile veya diş kökü görevini gören dental implantlar ile sağlanabileceğini ifade etti. Yaşlanma sürecine bağlı olarak yüz bölgesinde oluşan doğal değişimler dişlerin kaybı ile hızlandığını söyleyen uzmanlar, uzun süreli dişsizlik sonucunda oluşan çene kemiğinin kaybı yüz estetiğinde değişime sebep olur. Dişsizlik, özellikle ağız çevresinde dudak ve yüzdeki çizgilerde derinleşmeye, dudak köşelerinin aşağı doğru düşmesine ve hastada mutsuz bir yüz görüntüsü oluşmasına neden olacağını belirtti.

Diş eksikliklerinin meydana getirdiği olumsuz etkileri önlemede doğala en yakın çözümün implant tedavisi olduğunu veimplant tedavisinin çene kemiğinde oluşan erimeyi de en aza indirdiğini belirtti. İmplant destekli bir protez normal kas fonksiyonuna izin verir ve doğal dişlere benzer şekilde kemiği uyararak boyutlarının korunmasını sağlar. Sonuç olarak; kemik içine yerleştirilen dental implantlar hem kemik dokusu için hem de protez için destek sağlayarak dişsiz hastalar için estetik, konuşma ve çiğneme fonksiyonlarının sağlanmasında ideal tedavi şeklidir.