Baharla birlikte alınacak önlemlerle, kışın deriye verdiği mat ve solgun görünümden kurtularak, cilde güzel bir görüntü kazandırılabilir.Uzun kış aylarında soğuk havanın kuruttuğu, nemsiz bıraktığı ve matlaştırdığı cildimizi baharla birlikte tazelemenin zamanı geldi. Cilt yenilemenin amacı, zarar gören cildi onarmak.
Cilt tipi ve ciltteki hasarın şiddetine bağlı olarak, dermatoloji uzmanları cilt hasarını tedavi etmeye çalışıyor. Cildimizdeki zarar; hafif, orta ve şiddetli derecede meydana gelir.

Hafif hasarlar, dışarıdan uygulanan harici ürünler ve dermatolojik uygulamalarla ortadan kaldırılabilir. Cilt yenilemek amacıyla dermokozmetik ürünler, cildi soyma işlemi olan peeling de kullanılan yöntemler arasında yer alıyor.

Soğuk kış günleri geride kalırken tepeden tırnağa cilt bakımı yapılması gerektiğini söyleyen Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan, ’bahar bakımı’nın püf noktalarını anlattı.

Hanımların baharda daha az yağlı kremler tercih etmesi gerektiğini belirten Dr. Okan, şu önerilerde bulundu:

“Vitamin A, vitamin C, meyve asidi, koenzim Q ve topikal antioksidanlar dermokozmetik ürünler içinde en fazla yer alan maddelerdir.

Uzun süre kullanılmaları gerekmektedir. Dermokozmetik ürünlerin, erken başlayan yaşlanmalarda, yaşlanmanın önlenmesine etkileri olur.

Kreminiz az yağlı olsun: Kış döneminde yağ içerikleri ve nemlendirici özellikleri fazla ürünler tercih edilirken, baharla birlikte daha az yağlı, daha hafif ürünler tercih edilmelidir.

Yağ oranı fazla olan ürünler, cildin yağ dengesini bozarak sivilce tarzı oluşumlara yol açabilir. Yağlanmayı kontrol altına almak amacıyla tonikler de faydalı olabilir.

Güneş kremi kullanabilirsiniz: Güneşin baharla birlikte belirmesi, güneşin alevlendirdiği cilt hastalıklarının da ortaya çıkmasını kolaylaştırır. Cilt lekeleri baharla birlikte belirginleşir.