Eldiven kullanmak egzamadan koruyor


Egzama en çok ev hanımlarını tehdit ediyor. Korunmak için eldiven kullanmanın önemine değinen uzmanlar, eldivenin kalitesine de dikkat çekiyor. Uzmanlar kronik el egzamasının en çok ev hanımlarında görüldüğünü belirterek bulaşık yıkarken ve temizlik yaparken mutlaka uygun eldiven kullanılması gerektiğini söyledi.

El egzamasının yüzde 80 ev hanımlarında görüldüğünü dile getiren Uzmanlar, “Egzama uzun süre devam ederse elde zayıflık oluşabilir. Tırnak aralarına mantarlar girip dolamalar olabiliyor. Deride incelmeler oluyor.” dedi.

Kronik el egzamasının en çok su, sabun ve deterjanın yol açtığını belirten Uzmanlar, şunları söyledi:
Derinin belli bir yağ tabakası var. Çok fazla su, sabun ve deterjan kullanmaya bağlı olarak bu yağ tabakası eriyor. Derinin pH değeri değişiyor. Derinin yağ tabakası da değişince eller savunmasız hale geliyor. Deri yüzeyinde açılmalar oluyor. Bu aralıklardan alerjenler girerek el egzamasına neden oluyor.

El egzamasını önlemenin en etkili yolunun bulaşık yıkarken ya da temizlik yaparken eldiven kullanmak olduğunu anlatan uzmanlar, bunun yanında deri pH değerine uygun sabunların kullanılması gerektiğini dile getirdi.

PH değeri 5,5 olan sabunlar kullanılmalıdır. Bunlar zeytinyağı ve defne sabunu gibi çok alerjik madde içermeyen saf sabunlar olabilir. Özelilikle renkli ve kokulu sabunlar daha iyi zannediliyor. Halbuki sabunların içine ne kadar fazla kimyasal madde girerse tahriş edici özelliği o kadar fazla oluyor.

Eldivenlerin içi pamuk astarlı, teri alan bir eldiven kullanılmalı. Uygun eldiven kullanılmadığında diğer sabun ve deterjanların yaptığı zararlı etkiyi yapıyor.