Vajinayı yıkamak hamileliği önlemez


Kadınların yarısından fazlasının başvurduğu döl yolunu yani vajinayı yıkamak, gebeliği ya da cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemediği gibi ciddi sağlık sorunlarına da yol açabiliyor. Araştırmalara göre, Türkiye’deki 18 yaş üstü kadınların yüzde 50-60’ının temizlik ya da hamilelikten korunma gibi nedenlerle çok sık aralıklarla vajinayı yıkadığını ifade eden Uzmanlar, bunların yanlış inanışlar olduğunu belirtti.

Birçok kadının döl yolunu yıkamanın gebeliği önlediği, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan koruduğu inancına sahip olduğunu ifade eden Uzmanlar, ”Döl yolunu yıkamak gebeliği ya da cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemez. Buna karşılık çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir” uyarısını dile getirdi.

Gebeliği ve bulaşıcı hastalıkları önlemek için döl yatağını yıkayan kadınlar, hem bunlardan korunamıyor hem de bu davranışlarının sakıncalarına maruz kalıyor. Hamile kalmak istemeyenler, böyle sakıncalı ve etkisiz bir yola başvuracaklarına etkili ve sağlıklı bir yöntem kullanmalıdır. Bu amaçla aile hekimlerine başvurmaları, onların yardımını almaları daha yerinde olur.

ADET DÖNEMİNDE DAHA SAKINCALI
Adet döneminde açık olan rahim ağzından döl yoluna suyla giren mikroplar, rahim içine kadar ulaşarak olumsuz sonuçlara yol açabilir. Bu tür bir uygulamanın iltihabı hastalıkların yayılarak ağırlaşmasına da neden olabileceğini anlatan Uzmanlar, ”Döl yolu temizliği amacı ile satılan eriyikler hekim önerisi olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır” şeklinde konuştu.

Uygulama hangi amaçla yapılırsa yapılsın vajinanın kimyasal yapı ve dengesinin bozulma olasılığı bulunuyor.

RAHİM AĞZI KANSERİNE ZEMİN HAZIRLIYOR
Döl yolunun kimyasal yapısı bulaşıcı hastalıklar açısından son derece önemlidir. Böyle bir uygulamayla bu yapı ve döl yolunun kendi kendini koruma mekanizması bozulur. Buna ilaveten döl yolunun yıkanması sırasında buraya mikrop taşınabilir. Bu iki faktör birleşince döl yolunun iltihaplanması kolaylaşır, hatta bu kaçınılmaz hale gelir. Bu iltihap rahim ağzına, içine, hatta tüplere ulaşarak çok ciddi enfeksiyonlara yol açabilir. Tüm araştırmalar sık sık veya düzenli olarak döl yolunu yıkayan kadınlarda üreme organları iltihaplarının yüzde 70-80 oranında daha sık görüldüğünü gösteriyor. Bu enfeksiyonlar zamanında tedavi edilmezse hayati tehlike yaratabiliyor ve kısırlığa neden olabiliyor.

Uzmanlar, Vajinanın uzun yıllar ve sık sık yıkayanlarda rahim ağzı (serviks) kanseri oluşumunun da daha sık olduğunu söylüyor.