Afyon, sahip olduğu çok sayıda termal kaynak ile romatizma, felç, farenjit ve deri iltihaplarına şifa dağıtıyor. Türkiye’nin kaplıcaları ile ünlü şehirlerinden biri de Afyon. Birbirinden farklı termal kaynaklara sahip Hüdai, Ömer, Heybeli ve Gazlıgöl kaplıcaları, villa, apart otel seçenekleriyle hizmet veriyor.

Hüdai Kaplıcaları:
Afyon-Antalya karayolu üzerinde yer alan kaplıcalar, özellikle çamur banyosuyla tanınıyor.

Ömer Kaplıcaları:
Romantizmal hastalıklara, eklem rahatsızlıklarına ve kısırlık, bronşite faydalı olduğu söyleniyor.

Gazlıgöl Kaplıcaları:
İhsaniye ilçesindeki kaplıcalar, içme ve banyo tedavilerinde faydalanılıyor. Solunum yollarında rahatsızlıklarında etkili olan kaplıcalar, dolaşım sistemi rahatsızlıklarına karşı da öneriliyor.

Heybeli Kaplıcası:
Afyon-Konyayolu üzerinde Afyon’a30 kilometreuzaklıkta yer alıyor.

Sarıkaya Kaplıcası:
Sarıkaya ilçesindeki kaplıca 48 derece sıcaklıktaki suyu ile mevrit, nevralji, kronik romatizmal hastalıklar, kırık çıkık sekelleri, kadın hastalıkları gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılıyor. Günde 5 bin 700 kişiye hizmet veriyor.

Boğazlıyan Bahariye Kaplıcası:
Boğazlıyan ilçesine 4.5 kilometre uzaklığındaki Bahariye köyü yakınlarında yer alıyor. 32 derece sıcaklığındaki su, kuyuların bulunduğu düzlükte 28 derece sıcaklığında bir de gölet oluşturuyor. Bu suyun romatizmal hastalıklar, kırık çıkık sekelleri ve kadın hastalıkları için kaplıca tedavisinde kullanılabileceği biliniyor.

Yozgat’ın Sorgun ilçesine 2 kilometre uzaklıkta yer alan kaplıca, Yozgat’taki diğer termal kaynaklara göre daha geniş bir alanı kaplıyor. Yıl içerisinde 50-61 derece arasında değişen Sorgun kaplıcasının suyu ağrılar, kronik iltihaplı hastalıklar ve spazm benzeri hastalıkların tedavisine yardımcı olduğu biliniyor.