Yalova bölgesinde termal tedavi


Türkiye’nin ilk kaplıca tesislerine ev sahipliği yapan Yalova, çok sayıda kişiye şifa dağıtıyor. Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin her yerinden gelen ziyaretçiler özellikle çamur banyolarına ilgi gösteriyor. Yalova’da kaplıcalar yoğun olarak Termal ve Armutlu bölgelerinde bulunuyor.
Yalova’nın merkezine 11 kilometre uzaklıktaki Termal’de 6 tesis yer alıyor.

Diğer kaplıca cenneti Armutlu ise Yalova’ya 50 kilometre uzaklıkta. Su sıcaklığının 55-60 derece olduğu bölgede, otel, restoran, Türk Hamamı, masaj salonları, jakuzi ve kapalı yüzme havuzu gibi alternatif sağlık üniteleri yer alıyor. Banyo ve içme kürlerine uygun olan kaplıca suları banyo, içme ve çamur olarak uygulandığı gibi, sudan çıkan gazların teneffüsü yoluyla da uygulanıyor. Armutlu kaplıcaları, radyoaktivitesi yüksek kaplıcalar sınıfına giriyor. Buradaki kaplıcaların kalbin işlemesinde, asidin vücuttan atılmasında, sinirler üzerinde, iltihabi hastalıklarda ve kadın hastalıklarında, yaraların iyileşmesinde, mide ve bağırsak hastalıklarında, karaciğerin düzenli çalışmasında, hormonların düzenlenmesinde ve idrar söktürücü olarak faydalarının olduğu biliniyor. Armutlu ilçesinde çok sayıda konaklama yeme-içme ve eğlence tesisi var.

Tesis içerisinde kullanılan termal suyun tıbbi özellikleri ve niteliklerine değinmek gerekirse, kaynak çıkışı 66 derece olan termomineralli su, banyo uygulamaları şeklinde romatizmal rahatsızlıkların kronik dönemlerinde, yumuşak doku rahatsızlıklarının tedavisinde, stres bozukluğu ve spor yaralanmalarında tamamlayıcı tedavi unsuru olarak kullanılabilir niteliktedir.